27.04.12 |

Урок з курсу «Основи здоров’я»: Ставлення до ВІЛ-позитивних людей.


Урок з курсу «Основи здоров’я» у 4 класі з використанням інтерактивних методів 
Тема. Ставлення до ВІЛ-позитивних людей. Практична робота. Моделювання ситуацій
спілкування з ВІЛ-позитивними людьми.
Мета:дати уявлення про ВІЛ — вірус імунодефіциту людини; ознайомити із шляхами зараження ВІЛ, скласти правила, які сприяють безпеці дорослих і дітей; виробляти в учнів уміння правильно поводитися при спілкуванні з ВІЛ-інфікованими людьми; розглянути способи застереження дітей від зараження ВІЛ; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки при спілкуванні з ВІЛ-позитивними людьми, виховувати прагнення бути здоровим.
Обладнання: картки для роботи в групах.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Конкурс «ерудитів».
Ми з'ясували, що для збереження нашого здоров'я необхідно мати певні знання про організм, гігієну, стосунки та емоції. Тому наш конкурс «Ерудит» допоможе виявити, яка з команд має кращі знання.
Для цього протягом однієї хвилини необхідно дати якомога більше правильних відповідей на запитання.
Запитання для першої команди
1. Чому необхідно дотримуватися чистоти?
2. Яке значення має їжа?
3. Чому їжа повинна бути свіжою і гарячою?
4. Чим корисні овочі, фрукти та ягоди для дитячого організму?
5. Чим корисні для організму сонячні ванни?
6. Де містяться хвороботворні бактерії?
7. Як вони можуть потрапити до організму?
8. Як можна запобігти попаданню хвороботворних бактерій до організму?
Запитання для другої групи
1. Чому посуд потрібно мити гарячою водою?
2. Чому у хворого має бути окремий посуд?
3. Яке значення для здоров'я має свіже повітря?
4. Якої шкоди завдають організму хвороботворні бактерії?
5. У яких продуктах містяться білки?
6. У яких продуктах містяться вітаміни?
7. Якими є ознаки несвіжих продуктів і страв?
8. Як визначити неякісні консерви?
2. Робота з картками.
У яких заходах, спрямованих зміцнення й охорону здоров'я, ви брали участь?
— Заняття у спортивних секціях;
— уроки фізкультури;
— відпочинок у літньому таборі;
— щорічне медичне обстеження;
— щеплення;
— лікування у санаторії.
Здоров'ярадістьжиттяіщастяувашихруках
(Здоров'я, радість, життя і щастя — у ваших руках.)
— Як ви розумієте зміст цього висловлювання?
— Що потрібно робити, щоб зберегти своє здоров'я?
3. Бесіда з опорою на вірш Н. В. Василенко.
— Що таке здоров'я? Від чого воно залежить?
— Послухайте вірш.
Здоров'я — це ранок
Зі свіжим повітрям.
Це сонце, що гріє
Ласкаво й привітно.
Це хвилі Дніпра,
Що нам сили дають.
Бери це сміливо,
Мій друже, і в путь.
Здоров'я — це смак свіжих ягід дозрілих,
Це спорт, що дає нам
Наснаги і сили.
Це сон, що на крилах
Нам зорі несуть.
Усе це з собою
Узять не забудь.
Та тільки на цьому шляху пам'ятай:
Цурайся цигарки, від чарки тікай,
І знай, любий друже,—
У цьому житті,
Чи бути здоровим,
Вирішуєш ти!
— Від кого залежить ваше здоров'я?
— Які шкідливі звички є у людей?
— До чого може призвести куріння? алкоголізм? наркоманія?
— Один мій знайомий, третьокласник Андрійко, на це запитання відповів так: «Шкідливі звички можуть призвести до СНІДу».
А інший, Дмитрик, здивовано спитав: «А що це таке — СНІД?»
— А ви можете відповісти на запитання Дмитрика?
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми поговоримо про тяжку хворобу — СНІД, ознайомимося із шляхами зараження цією хворобою, складемо правила, які сприяють безпеці дорослих і дітей.
Отже, за 20 років СНІД перетворився на найнебезпечнішу хворобу на Землі. Десятки тисяч жертв цієї хвороби, сотні тисяч хворих, мільйони ВІЛ-інфікованих. Жертви хвороби — всесвітньо і добре відомі і зовсім невідомі люди. Що ж робити з ВІЛ-інфікованими людьми? Чи можлива їх присутність у суспільстві? Як спілкуватися здоровій людині з ВІЛ-інфікованою? Сьогодні на уроці ми найдемо відповіді на ці запитання. Під час практичної роботи спробуємо змоделювати ситуації спілкування з ВІЛ-позитивними людьми.
III. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя.
СНІД — тяжке інфекційне захворювання. Хвороба виникає, коли в кров людини потрапляє вірус імунодефіциту. Цей вірус назвали ВІЛ — вірус імунодефіциту людини. Він проникає в організм і руйнує імунну систему, яка необхідна людині для захисту від різних інфекцій. Особливістю вірусу імунодефіциту людини є те, що він проникає у клітини крові і знищує їх. Найвища концентрація вірусу виявлена у крові, значно менша у поті, слині, сльозах.
Вірус передається в більшості випадків статевим шляхом, через кров, а також унаслідок його попадання на слизові оболонки організму.
Цією смертельною хворобою можна заразитися при повторному використанні шприца чи голки при переливанні крові.
Зараження може статися у перукарнях, манікюрних кабінетах або при проколюванні вух, коли інструменти не стерилізуються (не проходять спеціальну обробку) і через них можне передатися вірус ВІЛ-СНІДу. А тому кожний має суворо дотримуватися правил особистої гігієни.
— Що таке СНІД?
— Який вірус спричиняє цю. хворобу?
— Що він руйнує?
— Де він міститься?
— Що допомагає людині уникнути зараженням цим вірусом?
2. Робота в групах
— Поміркуйте і визначте, чи можна заразитися ВІЛ-СНІДом у таких випадках:
— через дружній поцілунок;
— при переливанні крові;
— випивши зі склянки, якою користувався ВІЛ-інфікований;
— через зубну щітку інфікованої людини;
— у перукарні.
— при вживанні наркотиків, користуючись шприцом після ВІЛ-інфікованої людини;
— торкаючись використаних шприців, голок, бритв.
— Які шляхи зараження СНІДом вам відомі?
3. Фізкультхвилинка.
4. Вирішення проблемних ситуацій.
— Допоможіть дітям вирішити проблемні ситуації.
1) На уроці фізкультури третьокласник Сергійко розбив коліно. Миколка поспішив йому на допомогу. Він затиснув ранку рукою, щоб зупинити кровотечу.
— Чи правильно зробив Миколка? Чому?
— Що ви порадите друзям?
2) Граючись у «Лікарню», дівчата вирішили використати шприц, знайдений на вулиці.
— Чи можна це робити? Чому?
— Складіть свої приклади. Поясніть їх.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
— Продовжте речення.
Щоб не заразитися вірусом імунодефіциту людини, потрібно...
2. Складання правил особистої гігієни. Робота в групах.
— Поміркуйте. Складіть правила особистої гігієни, які запобігають зараженню ВІЛ СНІДом. Як слід поводитися з людиною, хворою на СНІД?
3. Обговорення рекламного плакату.
Учні третього класу Марійка, Дмитрик, Наталка і Олег зрозуміли, що бути здоровим і мати здорові звички — це означає довго жити. Вони вивели формулу довголіття:
«Куріння, алкоголь, наркоманія скорочують життя». А щоб попередити всіх людей, вони склали рекламу. Прочитайте її. Поміркуйте над нею.
Задумайтесь!!!
Чинники ризику
1. Куріння скорочує життя на 7 років!
2. Активне вживання алкоголю скорочує життя на 15 років!
3. Увага! Наркоманія може знищити життя вмить!
Оберіть здоровий спосіб життя!!!
— Який висновок ви зробили?
4. Бліц-інтерв'ю.
— Що таке СНІД? (Це небезпечне захворювання, яке на сьогодні є невиліковним)
— Чому люди хворіють на СНІД? (Вірус ВІЛ-СНІДу потрапляє до організму людини через статеві та побутові контакти).
— Що спричиняє захворювання на СНІД?
— Чи може це трапитися з тобою?
— Хто або що може допомогти в такій ситуації?
5. Робота в групі.
— Поміркуйте, що відчуває людина, яка захворіла на СНІД.
(Обговорення групових відповідей.)
V. ПРАКТИЧНА РОБОТА. МОДЕЛЮВАННЯ СИТУАЦІЙ СПІЛКУВАННЯ З ВІЛ-ПОЗИТИВНИМИ ЛЮДЬМИ
1. Прес-конференція. '
(Учні ставлять запитання лікареві або вчителю. Питання записані на смужках паперу. Учні виходять до дошки, беруть зі столу (або скриньки) смужку і зачитують запитання.)
Варіанти запитань для обговорення
1) Як виявляються ВІЛ-інфіковані? (Обстеження всіх, хто був у контакті із хворим, насамперед членів сім'ї. Обстеження працівників установ харчування, дитячих закладів тощо.)
2) Яка кваліфікована допомога надається всім хворим? (Обов'язкове лікування всіх, хто може бути джерелом зараження. Хворі перебувають на обліку під наглядом лікарів і отримують лікування.)
3) Чи існує вакцина проти СНІДу? (На цей час вакцину проти СНІДу ще не винайдено.)
4) Яка існує профілактика СНІДу?
• Не торкатися крові інших людей!
• Не гратися у « кровне братання »!
• Не гратися бинтами, шприцами, голками та лезами, знайденими на вулиці!
• Не проколювати собі або іншим дітям вуха!
• Не робити татуювання!
• За необхідності користуватися тільки одноразовими шприцами або стерильними медичними інструментами!
• Ніколи не пробувати наркотики, щоб не стати наркоманом!
2. Моделювання ситуацій спілкування з ВІЛ-позитивними людьми (Робота в групах).
— Послухайте розповідь.
Кулька у вікні
Миколка захворів, лежить у ліжку. Ніхто до нього не приходить: заразитися можна. Лежить Миколка, дивиться у вікно. А що з третього поверху можна побачити лежачи? Тільки небо.
Раптом бачить Миколка: до вікна піднялася червона кулька.
Постояла, стала плигати вгору-вниз.
Що таке? Придивився Миколка: на кульці мордочка намальована. Здогадався, що це Мишко придумав. Стало Миколці гарно. Лежить і уявляє, як Мишко за мотузку смикає. Поруч Катруся стоїть і сміється.
Добре, коли про тебе друзі пам'ятають! (За А. Мітте)
— Який настрій був у хворого Миколки?
— Чому настрій у нього змінився, став гарним?
— Які друзі були у хлопчика?
— Чи можна вважати їх справжніми друзями? Чому?
— Який спосіб знайшли діти, щоб показати Миколці, що вони йому співчувають і підтримують його?
— Об'єднайтеся у групи. Поміркуйте і змоделюйте ситуації спілкування з ВІЛ-позитивними людьми. (Обговорення змодельованих ситуацій.)
— Послухайте ось таку ситуацію.
Одного разу старший брат Оленки захворів рідкісною формою запалення легенів. Хворіли на неї лише люди з ослабленим імунітетом. Виникла підозра, що запалення легенів — наслідок хвороби, яка руйнує імунну систему людини. Запалення легенів вилікували.
Брат знов став почуватися добре. Та, на жаль, він усе-таки залишився ВІЛ-інфікованою людиною. Мама розповіла Оленці, що це наслідок уживання наркотиків. Шкода було Оленці брата. І Та вона дуже боялася заразитися від нього.
Допоможіть дівчині. Змоделюйте цю ситуацію. Складіть пам'ятку для членів сім'ї.
До правил поведінки під час контакту з хворими на СНІД належать такі:
Дотримання особистої гігієни:
1) мило;
2) рушник;
3) мочалка;
4) посуд;
5) туалет (унітаз); '
6) ліжко;
7) білизна;
8) гребінець;
9) манікюрний набір.
Заборона:
1) поцілунків;
2) користування іграшками;
3) користування голками, шприцами для ін'єкцій;
4) переливання крові від хворого іншим людям.
Рекомендації:
1) обстеження в лікарні;
2) здача аналізу крові.
3. Слово вчителя.
СНІД загрожує кожній людині. Він не шкодує ані дорослих, ані дітей, ані багатих, ані бідних, не зважає на колір шкіри. Люди — носії ВІЛ упродовж тривалого часу можуть виглядати і почуватися здоровими, хоча відразу після інфікування спостерігаються симптоми, що нагадують застуду. Потім настає прихований період, коли вірус не виявляє себе. Цей період може тривати роками. Увесь цей час ВІЛ-інфікована людина почувається добре.
У світі налічується понад ЗО мільйонів людей, заражених вірусом ВІЛ-СНІДу. Серед них багато дітей, ваших однолітків. Вони не винні у своїй біді. Ви повинні співчувати їм і захищати від тих дітей, які дражнять або кривдять їх.
Ви не заразитеся ВІЛ-СНІДом, якщо будете гратися, тиснути руки, обійматися або купатися з такими дітьми. Пам'ятайте, їм потрібна ваша дружба і співчуття.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Складання плакатів.
Історія знає багато випадків, коли хвороби (чума, тиф, холера, віспа) забирали мільйони людських життів. Тепер людству загрожує нова смертельна загроза — СНІД. Про це повинен знати кожний.
Об'єднайтеся в групи, утворіть плакати, спрямовані на боротьбу проти СНІДу.
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Що таке СНІД?
— Хто найчастіше заражається ВІЛ-СНІД?
— Як передається ВІЛ-СНІД?
— Чи можна уникнути зараження ВІЛ-СНІДом? Як саме?
VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
За матеріалами періодичних видань і довідкової літератури скласти розповідь «Як не захворіти на СНІД».
Стишук Віта Володимирівна - вчитель початкових класів Лозівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1
Харківська область.
____________________________________________
Все меньше остается времени до тестирования и тут никак не обойтись без помощи квалифицированного репетитора, который в кратчайший срок поможет вашему ребенку максимально эффективно подготовиться к этому в какой-то мере жизненному испытанию. На сайте http://repetitormap.ru/ помогут вам абсолютно бесплатно подобрать преподавателя по нужному вам предмету. Удачи вам!

Основные понятия генетики


Ген (Г.)— это участок молекулы ДНК (хромосомы),  несущий информацию об определенном признаке или свойстве организма. Некоторые из них могут оказывать влияние на проявление сразу нескольких признаков. Такое явление называется плейотропией. Например, участок хромосомы, обуславливающий развитие наследственного заболевания арахнодактилии (паучьи пальцы), вызывает искривление хрусталика, патологии многих внутренних органов. Каждый Г. занимает в хромосоме строго определенное место — локус. Так как в соматических клетках большинства эукариотических организмов хромосомы парные (гомологичные), то в каждой из парных хромосом находится по одной копии Г., отвечающего за определенный признак. Такие Г. называются аллельными, они чаще всего существуют в двух вариантах — доминантном и рецессивном.
Доминантным называют Г., который проявляется вне зависимости от того, что находится в другой хромосоме и подавляет развитие признака, кодируемого рецессивным геном. Доминантные  Г. обозначаются обычно прописными буквами латинского алфавита (А, В, С и др.), а рецессивные — строчными (а, b, с и др.).
Рецессивные Г могут проявляться только в том случае, если они находятся в обеих парных хромосомах.
Организм, у которого в обеих гомологичных хромосомах находятся одинаковые Г., называется гомозиготным (АА, аа, ААВВ, ааbb и т. д.), а организм, у которого в обеих гомологичных хромосомах находятся разные его варианты — доминантный и рецессивный — называется гетерозиготным (Аа, АаВb и т. д.).
Ряд Г. может иметь три и более структурных вариантов, например, группы крови по системе АВО кодируются тремя  — IA, IB, i. Такое явление называется множественным аллелизмом. Однако даже в этом случае каждая хромосома из пары несет только один Г., то есть все три варианта у одного организма представлены быть не могут.
Типы взаимодействия аллельных генов:
1) доминирование — это тип взаимодействия аллельных Г., при котором один полностью подавляет проявление другого (А > а), например, кареглазость доминирует над голубоглазостью;
2) неполное доминирование — это тип взаимодействия аллельных Г., при котором проявление рецессивного несколько ослабляет проявление доминантного (А = а), например, как при окраске венчика ночной красавицы (белая + красная = розовая);
3) кодоминирование — это тип взаимодействия аллельных Г., при котором они оба проявляются, не ослабляя эффектов друг друга, например, IV группа крови (АВ) у человека — IAIB;
4) сверхдоминирование — это явление, при котором в гетерозиготном состоянии доминантный Г. проявляется намного сильнее, чем в гомозиготном (Аа > АА), оно часто используется в селекции;
5) летальные  — гены, которые в гомозиготном состоянии приводят к гибели организма чаще всего в эмбриональном периоде (у каракулевых овец).
Типы взаимодействия неаллельных генов:
1) комплементарность — вид взаимодействия неаллельных генов, при котором для проявления определенного состояния признака необходимо присутствие чаще всего двух доминантных Г. разных пар, например, у тыквы при скрещивании растений со сферическими (ААbb) и длинными (ааВВ) плодами в первом поколении появляются растения с дисковидными плодами (АаВb);
2) эпистаз — вид взаимодействия неаллельных Г., при котором один неаллельный Г. подавляет развитие признака другого, например, у кур окраска оперения определяется одним доминантным Г, а другой доминантный г. подавляет развитие окраски, в результате чего большинство кур — белые;
3) полимерия — явление, при котором неаллельные Г. оказывают одинаковое влияние на развитие признака, например, у человека цвет кожи определяется как минимум двумя парами неаллельных Г., чем больше таких доминантны Г. в генотипе, тем темнее кожа.
По материалам
http://mednfo.ru/