19.10.11 |

"Подорож по зимовій телестудії" - конспект логопедичного заняття

избушка в зимнем лесу
Конспект логопедичного заняття
з учнями 1 класу із ЗНМ
Тема: Подорож по зимовій телестудії
(Звуки [з] і [з']. Зима.)
Мета:
• закріплювати вміння учнів правильно вимовляти звуки [з] і [з'], чути їх і виділяти у словах і реченнях;
• виробляти практичні навички правильної побудови речень;
• розвивати фонематичне сприймання, уявлення, аналіз і синтез, логічне мислення, моторику, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас;
• виховувати у дітей любов до природи, уміння бачити красиве в ній, бережливо ставитися до навколишнього.
Обладнання: Сюжетні малюнки про зиму та інші пори року, сніжка, дзига, м’ячі, конверти із завданнями, мікрофон, макет телевізора, декорації до “Зимової казки”, прапорці, алгоритми, умовні логічні знаки, магнітофон із записами музики, сюжетна картина «Життя тварин взимку», розрізана на пазли.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Станем дружно всі ми в круг,
Щоб тепло сердець і рук
Всім сьогодні передати
І з посмішкою працювати.
Привітайтесь і посміхніться нашим гостям.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні, діти, у нас незвичайне заняття: прийшло багато гостей, щоб подивитися, як ми вміємо працювати і повчитися разом з нами: (демонстрація умовних знаків)
 правильно вимовляти звуки [з] і [з'], знаходити їх у словах і реченнях;
 вчитися думати, запам’ятовувати;
 складати слова, речення, малюнки;
 правильно і вільно висловлювати свою думку;
 працювати за девізом “Один за всіх, всі – за одного”.
 А саме головне – ми відправимося з вами в уявну подорож.
- Заняття буде проходити не у звичайному класі, а в зимовій телестудії.
Діти, хто знає, що таке “телестудія”? (Це місце, звідки ведуться телепередачі).
Ось ми сьогодні відвідаємо його і будемо учасниками імпровізованих телепередач. Скажіть, які передачі ви любите дивитися по телевізору?
В телестудії телепередачі знімаються на різних майданчиках.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Першим ми відвідаємо майданчик, де знімається передача “Що, де, коли?” (групова робота). Звучать позивні передачі.
Сьогодні ми будемо учасниками цієї гри, я – в ролі ведучої, а ви – в ролі знавців. Працюємо в групі під девізом “Один за всіх, всі – за одного”. З правилами гри ви знайомі, тож запускаємо дзигу.
 Розгадати загадки і визначити місце звука [з] у словах – відгадках. (Зима, мороз, ковзани і санки).
 Стало біло навкруги.
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди.
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я - …(зима)
 Хто малюнок на вікні
 Уночі зробив мені? (Мороз)
Крешуть лід, ріжують лід,
Залишають дивний слід.
А які вони швидкі!
Що це, діти? (Ковзани)
 Усе літо стояли,
Зими чекали.
Діждалися пори,
Помчалися з гори. (Санчата).
 Підібрати і назвати слова-ознаки до слова зима.
 Доповнити речення і повторити повністю.
Світить, але не гріє… (сонечко).
Падає білий, лапатий… (сніг).
Водойми вкриті… (кригою).
На деревах… (іній).
Узимку на небі важкі, сірі… (хмари).
 Назвати зимові свята (День Святого Миколая, Новий рік, Різдво, Водохреща).
 Які вірші про зиму ви знаєте?
Діти радяться, хто буде відповідати першим або єдиним від імені усіх..
- Молодці. Сьогодні ви мене переконали, що разом ви вмієте знаходити правильні відповіді і прислухатися до думки товаришів.
Покидаємо цей павільйон і переходимо в наступний.
1V. Закріплення і застосування набутих знань, умінь і навичок.
1. Індивідуальна робота
Звучить музика – позивні до телепередачі «Найрозумніший».
-Тут знімається передача «Найрозумніший».
• Конструювання слів і підбір до них відповідних схем (індивідуальна робота)
- Перед кожним з вас лежить конверт із завданням. За моєю командою кожен відкриє свій конверт, дістане склади і сконструює з них слова (Зи-ма, ков-за-ни, зір-ка), а потім підбере до них відповідні схеми. По закінченні роботи піднімете сніжинку.
Хто найшвидше і правильно виконає завдання, той отримає звання “Найрозумніший”.
- Раз, два, три – почали!
Діти працюють, вчитель-логопед перевіряє їх роботу.
- Звання найрозумнішого отримує…
• Конструювання речень із слів і підбір до них відповідних графічних схем.
- А зараз визначимо найрозумнішу пару. За моєю командою кожна пара відкриває великий конверт і буде конструювати речення із слів, а потім підбере до нього схему. По закінченні роботи піднімете сніжинку.
- Раз, два, три – почали!
Зоя катається на ковзанах.
Зіна і Назар зліпили сніговика.
Захар везе Лізу на санках.
Вчитель – логопед перевіряє роботу учнів.
Звання “Найрозумніша пара” отримують….
Фізпауза
- Фізпаузу проведемо у спортивній студії.
2. Гра “Один – багато”.
- Діти, пригадайте, який найулюбленіший звук у зими? Давайте пограємо у сніжки, називаючи слова із цим звуком. Я називаю предмет, коли він один, а ви – коли їх багато.
Зима – зими, заєць – зайці, мороз – морози, віз – вози, завод – заводи, гарбуз – гарбузи.
3. Пальчикова гімнастика “Ми долоньки розітрем”.

Ми долоньки розітрем
І зігрієм пальчики,
Будем гратися руками,
Як маленькі зайчики.
П’ять братів, п’ять зайців,
П’ять завзятих молодців.
То не в лісі сірі зайці,
А умілі твої пальці.
4. Гра з м’ячами. (Ділення слів на склади.)
- Діти, а зараз покажіть, як ваші ручки вміють гратися з великими “сніжками” – м’ячами. Я буду називати слова, а ви відбивайте м’яч від підлоги стільки разів, скільки у слові складів.
Слова: зай-чик, мо-ро-зець, за-ві-рю-ха, ков-за-ни, Зі-на, за-ме-тіль, ві-зе-ру-нок.
- Молодці! Ви не тільки справжні спортсмени, а й хороші знавці української мови.
А тепер залишаємо спортивний майданчик і потрапляємо в павільйон “Зимова казка”. Діти, погляньте: ми справді потрапили з вами в зимову казку… Але мені здається, що не скрізь тут нас оточує зимовий пейзаж.
5. Дидактична гра “Зайвий малюнок”
- Давайте виправимо помилки в декораціях.
На дошці – кілька пейзажів із зображенням різних пір року. Діти вибирають незимові пейзажі, коментуючи свої дії. (Я забираю цей малюнок, тому що це… тому що такого не буває взимку).
6. Дидактична гра “Частинка - ціле”.
Одна з картин розрізана на частини-пазли.
- А ось ця картина якась незакінчена. Давайте зберемо її…
Молодці! Тепер я відчула справжній подих зими.
6. Гра в зимові асоціації.
- А щоб ви краще уявили себе в зимовій казці, давайте послухаємо музику і ви розповісте, що відчули. Звучить музика (“Зимові варіації”).
- Що ви відчуваєте?
- Я відчуваю холод: у-у-у (відчуття)
- Падають сніжинки….(рухи)
- Тиша…. Скрипить сніг (скрип)
- Бушує заметіль (рухи, голос).
- Хропе у берлозі ведмідь (хр-хр…).
7. Складання речень за картиною “Життя тварин взимку”.
– Давайте тепер спробуємо висловити свої почуття і відчуття, склавши речення за картиною.
Прийшла морозна сніжна зима, але життя у лісі продовжується. Пухнастий зайчик гризе гілочки калини. А он до нього підкрадається хитра лисичка, бо вона теж хоче поїсти. Маленькі руді білочки їдять шишки та горішки, а снігурі ласують горобиною. Під сосною у барлозі спить ведмідь, але насправді ми не можемо його побачити. Таке буває тільки у казці.
- Молодці! Яку гарну розповідь ви склали про зиму і зимівлю тварин. А хто знає, що означає слово “зимівля”? (Життя диких тварин взимку). Словникова робота.
8. Робота з віршем “Зима морозяна”
- Діти, подивіться, недарма цей майданчик називається “Зимова казка” Зла чаклунка заморозила вірша про зиму. Щоб його прочитати, потрібно його “розморозити”, тобто вставити пропущені букви.
А навчившись виразно читати вірш, ми спробуємо себе у ролі артистів.
 Вставляння пропущених букв у вірші.
 Читання вірша учителем.
 Читання вірша хором, мовчки.
 Дидактична гра “Мікрофон”.
- Хто готовий виступити з мікрофоном і виразно прочитати вірша, як справжній артист?

- А давайте прочитаємо вірша так, як це зробили б казкові Лисичка або Ведмедик.
Читання вірша дітьми у мікрофон з різною інтонацією, тембром голосу.
- Молодці!
V. Підсумки заняття
-Наша подорож по зимовій телестудії була б неповною, якби ми не відвідали майданчик “Підсумки”. А підсумки роботи ми проведемо методом “прес”. У вас є можливість висловити свої думки про сьогоднішнє заняття з екрану телевізора.
- Я вважаю, що працював сьогодні добре, тому що було цікаво.
- Наприклад, мені сподобалась гра…
Я теж хочу зробити підсумок заняття: всі ви були активні, розумні і старанні, показали гарні знання і правильно вимовляли звуки [з] і [з']. Тому заслуговуєте на аплодисменти.
Шарапова О.В., вчитель-логопед Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 Черкаської області
_______________________________________
Вы когда-нибудь слышали об Образовательной программе «Школа 2100»... Я о ней узнала совершенно недавно...Оказывается в России вот уже 15 лет существует образовательная система школа 2100, которая по мнению многих экспертов является личностно-ориентированной, развивающей образовательной системой нового поколения. Существуют очень противоречившие мнения по поводу ее эффективности. Кто выступает за, а кто-то против, ссылаясь на ее сложность и математический уклон...